وانت پراید

سال‏های 1385 و 1386 چند ویدئو کوتاه که با موبایل گرفته شده و مربوط به 3 وانت ایرانی بودند به واسطه بلوتوث و اینترنت، دست به دست گشت و تقریبا همه مردم از آغاز طرح وانت‏ سازی بر پایه خودرو‏های سواری موجود در کشور آگاه شدند.این 3 وانت شامل وانت 405‌، وانت سمند(ارس) و وانت پراید می‏ شد که هر 3 به عنوان طرح‏های مفهومی معرفی شده بودند و شرکت‏ها هیچ‏گونه مهر تاییدی بر این پروژه‏ها نزدند. در بین این 3 وانت‌، جنجالی‏ ترین ویدئو متعلق به وانتی بود که بر پایه پراید طراحی شده بود و چراغ‏های عقب آن متعلق به نسخه‌ هاچ‏بک نسیم بود. هر بیننده‏ای در مواجهه با آن می‏گفت مگر پراید هم می‏تواند وانت شود‌؟ پاسخ سوال آن روز‏های مردم امسال توسط سایپا ارائه شد و سایپا 151 نام گرفت‌. هفته گذشته با همکاری شرکت سایپا امکان آزمایش فنی و ملاقات با این خودرو برای ما فراهم شد‌.ما نیز فرصت را غنیمت شمردیم تا بیشتر با این خودرو آشنا شویم و آنچه از آن دریافتیم را در اختیار شما خوانندگان نیز قرار دهیم و سایپا تصمیم گرفت تا نخستین وانتش را طراحی کند.بر اساس گفته مسئولان سایپا مطالعات اولیه این طرح از سال 1388 آغاز شد و این شرکت در پایان سال 1389 طرح نهایی را آماده کرد و وارد مرحله نمونه‏ سازی اولیه شد‌. سایپا 151 پروژه‏ای جدید در سایپاست و بر اساس گفته‏ های دست‏ اندر‏کاران این پروژه اشتراکی با پروژه‏ سال‏های قبل سایپا ندارد و طرح به کلی از پایه مورد بازنگری قرار گرفته است‌. پلت‏فرم بهسازی شده x100 جایگزین پلت‏فرم مشترک با پراید‏های نسیم و صبا شده و امکاناتی به مجموعه این وانت افزوده شده‏ اند تا با استاندارد‏های زمان عرضه که تابستان سال آینده در نظر گرفته شده، تطبیق داشته باشند. در طراحی کلی این خودرو حدود 65‌درصد قطعات بدنه نسبت به نسخه‏ های سواری پلت‌فرم x100 تغییر کرده‏ اند و قرار است این قطعات جدید از سال آینده به صورت انبوه در شرکت‏های تابعه سایپا به تولید برسند‌.

 چرا 151 ؟

سیستم نامگذاری خوردو در سایپا مدتی است به کد‏های سه‌رقمی تغییر یافته اما همچنان بسیاری از مردم محصولات این شرکت را با نام پراید می‏شناسند‌. با این حال، مدتی قبل خبرنگار ما در حاشیه نمایشگاه پاریس از قائم‏ مقام کیا در مورد پراید پرسید و او گفت که ما دیگر هیچ مالکیتی در این خودرو نداریم و این خودرو کاملا در اختیار سایپاست‌. کد “1” نشان‌دهنده پلت‏فرم شماره یک سایپا یعنی x100 است‌. کد 5 به کلاس خودرو یعنی کلاس کار اشاره دارد‌. همانطور که تاریخ نشان داده، مردم ما حتی بعد از تغییر نام پرشیا به پارس همچنان این خودرو را با نام اولیه‏ اش می‏شناسند و به نظر می‏رسد که این موضوع برای پراید نیز قابل تغییر نباشد!

آیا سایپا 151 واقعا یک وانت است ؟

تصور ما از یک وانت چیست ؟ مطمئنا به عنوان یک ایرانی با شنیدن نام وانت پیش از هر چیز نیسان جونیور یا همان نیسان‏ های آبی در ذهنمان تداعی می‏شود یا در بدترین حالت وانت‏ پیکان(باردو) را در ذهنمان مجسم می‏کنیم که پذیرایی یک و نیم تن بار است و تقریبا کف آن در یک میلیمتری زمین قرار دارد ! متاسفانه در چنین تصوراتی هیچ‏گاه استاندارد‏ و کلاس‏ بندی‏ های جهانی را در نظر نمی‏گیریم و تنها به آنچه دیده‏ ایم اکتفا می‏کنیم‌. بیایید کمی به عقب بازگردیم و وانتی دیگر در ایران را به خاطر بیاوریم ؛ مزدا 1000‌، کوچک‏ترین وانتی که توسط شرکت ایران‏ وانت به کشور عرضه شد‌. وزن این وانت تنها 710 کیلوگرم بود و از پیشرانه 987 سی‏سی بهره می‏برد وحداکثر میزان باری که در ایران با آن حمل شده حدود 600 کیلوگرم است در حالی که این رقم عددی دو برابر ظرفیت استانداردش را نشان می‏دهد‌. همانطور که خودرو‏های سواری در کلاس‏های کوچک‌، بزرگ و متوسط دسته‏ بندی می‏شوند خودرو‏های تجاری نیز در چنین کلاس‏های قرار می‏گیرند‌. وانت سایپا 151 از نظر دسته بندی اتحادیه اروپا در کلاس lcv(خودرو‏های سبک تجاری) قرار می‏گیرد و به عنوان اولین نسخه پیکاپ پلت‏فرم پراید و نخستین تجربه وانت ‏سازی شرکت سایپا ( گروه خودروسازی سایپا پیش‏تر با زامیاد به این عرصه قدم نهاده است) شناخته می‏شود. کلاس lcv شامل خودرو‏های کار و تجاری تا وزن 3.5 تن می‏شود که در کلاس‏های ون و وانت به تولید می‏رسند.

تغییرات ظاهری وانت در مقایسه با نسخه‏ سواری :

سایپا 151 در واقع نسخه وانت مدل 131 این شرکت است که از ستون a این خودرو به عقب کاملا دستخوش تغییر شده است. زاپاس در پشت صندلی سرنشین جلو تعبیه شده و داشبورد و طراحی کلی اتاق همانند دیگر اعضای خانواده پلت‏فرم x100 و محصولات فعلی این شرکت با طرح جدید در نظر گرفته شده است‌. تنها تغییری که در اتاق نسبت به نسخه سدان می‏توان مشاهده کرد، تطبیق ابعاد و طراحی پوشش سقف است که تغییر یافته و دیگر نمی‏توان تفاوتی بین این مدل و مدل سدان را مشاهده کرد‌. نیمی از تغییرات این خودرو در مقایسه با نسخه‏ های سدان به سیستم‏های فنی شامل ترمز‌، سیستم تعلیق و گیربکس مربوط می‏شود و نیمی دیگر به تغییرات عمده صورت گرفته برای نصب و طراحی محل بار‌. طراحی نمای عقب این وانت به هیچ وجه شما را یاد پراید یا دیگر محصولات سایپا نمی‏ اندازد‌؛ طرحی جدید با چراغ‏های عمودی و کشیده که پیش‏تر در وانت تندر‏90 مشاهده شده بود‌. سپر عقب نسبتا کوتاه طراحی شده اما در کل طرحی ساده و در عین حال زیبا دارد و در نسخه پروتوتایپی که ما ملاقات کردیم، جنس پلاستیک آن کمی خشک و شکننده بود که مطمئنا در نسخه تولیدی اینگونه نخواهد بود و قرار است به صورت سه تکه و ترکیبی از پلیمر و فلز باشد‌. برای باز‌کردن در کوچک قسمت بار نیازی نیست مانند وانت‏های دیگر دو قفل مکانیکی را آزاد کنید بلکه دستگیره‏ای مانند دستگیره در برای آن تعبیه شده که با باز کردن آن‌، در محل بار به سادگی باز و بسته می‏شود‌. حجم باک همانند نسخه سدان 37 لیتر است اما محل باک خودرو به کمی جلوتر از محل بار تغییر مکان داده و محل در باک نیز به نزدیک در راننده تغییر یافته است‌.

 

ما را در گوگل محبوب کنید

به اين صفحه امتياز دهيد